Regisztráció | Bejelentkezés             HU
Keresés:
 

30 év a laborban

Az elmúlt 3 évtizedben történő méréstechnikai fejlődés és az élelmiszerbiztonság jogszabályok szigorodásával folyamatosan lépést kell tartania az analitikai vizsgálatoknak is, mely egyre nagyobb terhet ró a laboratóriumunkra a vizsgálatok mennyisége és érzékenysége tekintetében. Itt szeretném azt is megemlíteni, hogy a méz értékesítésénél, az európai uniós vevők sokkal szigorúbb igényeket támasztanak a vételi szándékukkor, mint amit a jogszabályok tartalmaznak, ami alapján nekünk és a labornak dolgoznia kell.

A több évtizedes laboratóriumi munkám során a következő tapasztalatokkal találkoztam:

1. Víztartalom:

Kezdjük a legegyszerűbb vizsgálattal a víztartalommal, melynek értéke egy érett fedelezett méznél 17-18 % között van. Amennyiben ez az érték jóval magasabb, akkor a mézben nem kívánt folyamatok indulhatnak el, penészek, gombafonalak jelenhetnek meg, így a méz erjedésnek indulhat. Az erjedés mértékét glicerintartalom mérésével tudjuk jellemezni.

2. HMF – hidroxymetilfurfurol:

Cukor bomlásterméke, állás és hőhatására képződik a mézben az egyszerű cukrokból. Javaslom, hogy a magas HMF érték elkerülése érdekében, ne tárolják otthon a mézet hosszú ideig, illetve ne kezdjék el szakszerűtlenül kimelegíteni.

3. Cukrok

A cukormizéria a 70-es években kezdődött az invert cukorral, ami Szovjetunióból érkezett a Hungaronektárhoz, ennek nem szakszerű használatát viszonylag egyszerű gravimetriás módszerrel ki lehetett mutatni.
A következő időszakot az izocukor tette édesebbé, amelyet eleinte a magas maltóz tartalma miatt könnyen lehetett vizsgálni metanolos megcseppentéssel. Az egyre fejlettebb egyszikű cukortartalmat a mézben, ma már csak izotóp arányt mérő tömegspektroszkóppal lehet kimutatni.

A cukorhasználat következő lépcsőjében az egyszikű cukrokat felváltották a kétszikű cukrok, amelyeket az invertálás után a cukor mátrixban maradt idegen enzim tartalom alapján lehet vizsgálni. Ennek a vizsgálatára 2 különböző módszer terjedt el, az egyik a magyar (Süth) módszer, amelynél magát az enzimet vizsgálják folyadékkromatográfiás eljárással, a másik a német módszer, amelynél ennek az enzimnek az aktivitás tesztjét végzik el.

4. Melisszopalinológia (Pollenanalízis):

Ez az a laborvizsgálat, amely igazán közel áll hozzám, és úgy érzem, hogy megfelelő tapasztalatra is szert tettem az elmúlt évtizedekben, ugyanis, ha valamilyen nem odaillő, gyanús mikroszkópiát látok, akkor kérem a labort további megerősítő kémiai vizsgálatokra, amelyek vissza is igazolnak. További vizsgálatokon értem például a diasztáz vizsgálatát, mely a méhecskében található emésztő enzim aktivitását vizsgálja, vagy a prolin vizsgálat, mely arra ad felvilágosítást, hogy a virágokból származó nektár illetve cukor mennyi időt töltött a méhecske mézgyomrában.
Itt megemlíteném a méz pollenszázalékos összetételét. Az évek során változott az érték, hogy hány százalékban fogadunk el fajtamézeket a vezetőpollen alapján. A meg nem oldott örök vita a repce pollen jelenléte az akácmézben, amely befolyásolja a méz Fructose/Glucose arányát, amely szorosan összefügg a mézben idővel történő kikristályodási folyamattal. Ha sok benne a fructose tartalom, akkor ez a folyamat később indul, ha kevesebb, akkor korábban.

5. Antibiotikum a magyar mézben:

A magyar méz mindig híres volt kitűnő minőségéről, mind a fogyasztók, mind külföldi importőrök nagy biztonsággal vásároltak magyar Akác, Vegyes, vagy egyéb fajtamézet, mert a magyar méz szermaradvány-mentes volt, míg más országoknak komoly problémáik voltak különböző szermaradvánnyal, mint pl Nitrofuran (Argentína), Chloramphenicol (Kína), Tylosin (Szlovákia), Sztreptomycin (Románia).

Az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatják, hogy Magyarországon 2 nagy antibiotikum család okoz komoly nehézséget:

1. Tetraciklinek:

- Oxytetraciklin
- Klórtetraciklin
- Doxiciklin
- Tetraciklin

Ezen antibiotikum család jellemzői: - Tárolás és magasabb hőmérséklet hatására bomlékony vegyületek.

Ezen hatóanyagok a következő gyógyszer készítményekben fordulnak elő:
- Neotesol
- Anidox
- Terramycin

2. Szulfonamidok:

- Szulfadimetoxin
- Szulfaquinoxalin
- Szulfamethizol
- Szulfaklórpiradizin
- Szulfamoxol
- Szulfadoxin
- Szulfaszalazin
- Szulfabenzamid
- Szulfaguanidin
- Szulfanilamid
- Szulfacetamid
- Szulfadiazin
- Szulfathiazol
- Szulfapyridin
- Szulfamerazin
- Szulfamether
- Szulfadimidin
- Sulfamethoxpyridazin
- Szulfamethoxazol
- Szulfamonomethoxin
- Trimethoprim

Ezen antibiotikum család jellemzői: - Tetraciklinekkel ellentétben hosszú időn keresztül módosulatlan formában jelen vannak a mézben!!!!!

Ezen hatóanyagok többek között a következő gyógyszer készítményekben fordulnak elő:
- Trisulmix
- Vetriszulf
- Tylosin

Tapasztalataink alapján jelenleg a szulfonamidok nagyobb problémát okoznak, mint a tetraciklinek. Jelenleg a szermaradványos mézek közül a szulfonamid szermaradvány tartalmú mézek előfordulási gyakorisága 3-szor nagyobb, mint a tetraciklint tartalmazó mézeké.
Sajnos nem tudunk kiemelni egy területet, vagy egy mézfajtát, vagy méhészet nagyságot, ahol előfordul, mert tájegységtől, mézfajtától, méhészeti technológiától függetlenül találtunk ilyen szermaradványt különböző mézekben. Tehát mindegy, hogy Akác, Repce, Vegyes mézet említünk, 1 hordót vagy 100 hordót, a probléma mindenhol jelen lehet!!! Tapasztalataink alapján a mért értékek sajnos nem alacsonyak, így a következmény drámai lehet, hogy ha a feldolgozás során egy 50 - 100 kg-os szermaradványos méz belekerül egy 20 000 kg-os tételbe, sajnos ebben az esetben ez a tétel piacképtelen.
A mai műszerek képesek arra, hogy a kilogramm milliárdod részét, azaz 10-9 kg, más néven ppb = 0,0000000001 kg kimutassanak!
Ebből látszik, hogy ha a Méhész a tiltás ellenére mégis használ gyógyszereket, a megfelelő analitikai módszerek alkalmazásával a legkisebb mennyiségű szermaradvány értékek is kimutathatók, és sajnos ha ez megtörténik, abban az esetben a Vevők azonnal elállnak a vásárlástól.

Mivel szórványosan találkoztunk már Sztreptomicint és Nitrofuránt tartalmazó mézekkel is, szeretném kiemelni, hogy laboratóriumunk ezen anyagok kimutatására is fel van készülve különböző műszerekkel, mint pl. az Charm, Eliza, HPLC. Az előrejelzések alapján 2010-ben fokozott figyelmet kell szentelnünk az Amitraz megjelenésére is! Kérek, mindenkit, hogy nagyon óvatosan bánjának ezzel a szerrel is.

FIGYELEM: Mondanunk sem kell, hogy az FVM 31.218/2004 számú határozata szerint, ezen antibiotikumok a háziméhek kezelésére nem alkalmazhatók, tehát maradványuk sem lehet jelen a mézben!!
Szeretnék visszacsatolni az előadásom elejére, és hangsúlyozni, hogy az élelmiszerbiztonság érdekében fontos az együttműködés kihangsúlyozása az egész méz termékpályán abból a célból, hogy az olimpia bajnok magyar méz hírneve ne csorbuljon, és jól eladható keresett termék maradjon külföldön is. Itt szeretném hangsúlyozni az együttműködést és felajánlani laborunk szolgáltatásait ezen célok elérése érdekében.
Szeretném még egyszer felhívni a figyelmet arra, hogy Önök élelmiszert állítanak elő, amely egyrészről meg kell, hogy feleljen jogszabályi előírásoknak, másrészről ne felejtsük el, hogy ez az élelmiszer családok asztalára kerül. Jó lenne, ha minden termelő tisztában lenne azzal, hogy pontosan milyen minőségű mézet termelt. Ma már vannak különböző független mézlaborok, bárki szakszerűen megmintázott mézét el tudja küldeni a fent említett vizsgálatok bármelyikére.

Engedjék meg, hogy felhívjam az Önök figyelmét néhány megtörtént esetre a közelmúltból, amely komoly problémákat okozott Önöknek, méhésztársaknak és az üzemnek is!

1. Tavasszal a méhcsaládok vásárlásakor figyeljenek arra, hogy mintázzák, és vizsgáltassák be szermaradványokra. Tájékozódjanak a vásárlás előtt, hogy milyen gyógyszereket alkalmaztak a méhcsaládok kezelésekor.
2. Időben ellenőrizzék a vándorlási területen lévő egyéb mezőgazdasági, állattartó telepeket: - Libatelep, kacsatelep, tehén istálló mind veszélyforrás lehet.
3. A tisztító pörgetést tessék külön kezelni. Gyakorlati jó tanács: figyeljenek, hogy a mintázásnál ellenmintát tegyenek el, mert ha szállítás után probléma merül fel, akkor ez a minta tudja Önöket igazolni. (41 + fél hordó esete, volt az itatóban gyógyszer stb.)
4. Mosott, tiszta göngyölegbe pörgessenek.
5. Hordó mintázáskor lehetőleg fajtánként külön eszközt használjanak.
6. Új méhészeti technológia kidolgozása, mint pl. a forgó fészkes kaptár.

 

 


Szeretném még egyszer megköszönni a lehetőséget ezen előadás megtartására és remélem, az előadás elérte azon célját, hogy Önök úgy gondoljanak a laboratóriumra, mint a méz szolgálatában álló eszközre.

Nem a méz leminősítése, hanem érvényesülése a fontos.

2010. február 13.

Köszönettel


Léner Erzsébet
Nektár-Flóra Trade Kft.
 

Hozzászólások

Próba | 2010. november 10. 14:44

Próba hozzászólás


Bejelentkezés
 



mégsem | regisztrálok | elfelejtettem